Rozloučení s jarem v Dolním Benešově bylo úspěšné

14.07.2015 15:19

Akce podporovaná německým Ministerstvem, která se konala 28. června v Dolním Benešově byla velmi příjemná a úspěšná. Taneční skupina z plské Zawady, ketrou už léta vede paní Riemel, se präsentovala několika vstupy a byla prostě úžasná! (foto ve fotogalerii výše). K tanci a poslechu hrál a zpíval pan Karel Weiser, který zná a umí. Prostě nádhera!

V programu se představily děti, které se navštěvují  Jugendklub a  pracují v redakci  Halloradia. 
Přednesly mimo jiné několik básní od Eichendorffa.
Nechyběli ani redaktoři Halloradia: Jan Schejok a Tania Mikolajková, paní Gabriela Janíková, která řadu let vedla taneční koroužek kroužek a kurz němčiny pro děti pod názvem Škola hrou, krátce uvedla svůj vztah k Hlučínsku a německé menšině. 
 
 V programu se také  představila hlučínská rodačka a malířka  paní Marie Klinger, která  zde představila své obrazy. Ztvárnila v nich předevších krajinu kolem Hlučína a  zachytila atmosféru spjatou se vzpomínkami na prožité mládí v Bobrovníkách.
Paní Klinger je nejen talentovanou malířkou,  ale také velkým přínosem pro německou menšinu  na Hlučínsku, svými zkušenostmi se hodlá podílet na ustavení agentury pro práci v Německu a na podpoře a rozšíření oblasti jazykového vzdělávání německé menšiny v Hlučíně.
Nemůžeme zapomenout zmínit, že paní Klinger a její rodina patří mezi zakládající členy organizace  v BGZ HLUČÍN.
 
Loučení s jarem,  jak nazvali  nedělní slavnostní setkání pořadatelé, znamenalo pro účastníky v sále možnost si připomenout uplynulé období v činnosti německé menšiny, hovořilo se o současnosti a další konkrétní spolupráci. Že se zpívají německé písničky, se mohl každý přesvědčit  za hudebního doprovodu pana Karla Weisera. Potěšující je pro pořadatele také  fakt, že se sešli rodáci a s nimi další lidé, kteří se o členství a aktivní spolupráci v řadách členů nejen zajímají, ale také se již přihlásili. 
 
Soubor z Nendza Zawada  který je absolutním  vítězem mnoha soutěží v Polsku  i v celé Evropě, uměleckým způsobem připomenul tradiční život ve Slezsku, jak si jej ještě pamětníci dokáží živě představit a v mladé generaci přítomné v sále vyvolal zaujetí stejně jako taneční part zobrazující venkovské tanečníky a a atmosféru tehdejších  tanečních  lidových zábav a muziky. Následně vystoupily mažoretky, které mají za sebou - stejně jako tanečníci spoustu vítězství  . 
 
Celkově se odpoledne velice  vydařilo včetně občerstvení, které měly ve své režii členky BGZ Hlučín pod vedením paní Karly Zacharikové a Jany Pekařové.  Celým odpoledním programem provázela německy paní Kateřina Špilháčková a také jí včetbě všech pořadatelů, kteří se postarali o krásnou květinovou výzdobu a patří velký dík. Krásné okamžiky prožité společně v duchu německých tradic, německých písní a krojů z Horního Slezska zachytil  svým fotoaparátem pan Artur Koleczko.